Waterjet to metoda, która została doceniona przez specjalistów w wielu branżach. Gwarancja precyzji cięcia, skrócenie czasu i obniżenie kosztów procesu produkcji oraz możliwość tworzenia dowolnych kształtów o różnych wielkościach sprawiły, że technologia jest chętnie wykorzystywana w przemyśle budowlanym, drzewnym, stoczniowym i wielu innych. Poznaj zastosowanie cięcia wodą!
Zastosowanie waterjet w wielu gałęziach przemysłu
Przemysł motoryzacyjny to pierwsza branża, w których cięcie wodą znalazło swoje zastosowanie. Waterjet pozwala na tworzenie zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych elementów pojazdów – desek rozdzielczych, nadwozia, karoserii czy komory silnikowej. Wykorzystanie strumienia, który nie powoduje odkształceń i mikropęknięć, gwarantuje, że materiał nie ulegnie uszkodzeniu w trakcie obróbki. Podobnie jest w przemyśle stoczniowym. Zastosowanie cięcia wodą jest w szczególności zauważalne w pracy ze stalą, miedzią, aluminium i żeliwem – w przeciwieństwie do innych metod waterjet pozwala na wykonanie w nich skomplikowanych kształtów.
Cięcia wodą nie mogło zabraknąć w przemyśle lotniczym – podobnie jak w stoczniowym, tak i w nim metoda znalazła swoje zastosowanie. Waterjet z łatwością radzi sobie w pracy z aluminium i tytanem, czyli twardymi i trudnymi w obróbce materiałami, które wykorzystuje się do produkcji elementów silnika i kadłubów. Co ciekawe, to również ta technologia jest stosowana do przygotowania elementów wykończeniowych znajdujących się w samolotach. Strumień ze ścierniwem znalazł także swoje zastosowanie w przemyśle drzewnym i meblowym – cięcie wodą pozwala na skrócenie i ułatwienie procesu wyrobu mebli, paneli czy listew. Równie chętnie wykorzystuje się je w branży budowlanej w celu przecięcia wełny mineralnej, gąbek czy waty szklanej.
Niestandardowe zastosowanie cięcia wodą
Waterjet to technologia do zadań specjalnych. Nic więc dziwnego, że znalazła także swoje niestandardowe zastosowania. Z cięcia wodą korzysta się w przemyśle spożywczym – to właśnie ta metoda pozwala na przecinanie produktów głęboko mrożonych, jednocześnie eliminując szkodliwe dla zdrowia bakterie. Równie często można spotkać ją w branży modowej. Precyzja obróbki materiałów umożliwia dowolne tworzenie skrawków z tekstyliów bez niszczenia ich krawędzi i powstawania zbędnych ścinków. Zaskakującą informacją może być fakt, że cięcie wodą znalazło swoje zastosowanie w przemyśle papierniczym. Waterjet, dzięki wykorzystaniu wysokiego ciśnienia, nie powoduje moczenia papieru. Technologia jest również chętnie wykorzystywana w architekturze, sztuce i branży reklamowej.