Cięcie wodą to nowoczesny, niezawodny i skuteczny sposób na obróbkę takich materiałów jak szkło, drewno, metal czy stal. Technologia, która powstała w Stanach Zjednoczonych, powoli zastępuje inne techniki pracy z tworzywami – cięcie laserowe, plazmą i gazami oraz EDM, czyli obróbkę elektroerozyjną. Czy warto wybrać waterjet? Jaką przewagę ma nad innymi metodami? Czy ma jakieś wady? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule!
Waterjet a inne technologie – porównanie procesu cięcia
Na samym początku warto poznać sposób, w jaki zachodzi proces cięcia przy użyciu najpopularniejszych metod – waterjet, lasera, plazmy i EDM. W przypadku pierwszej technologii obróbka odbywa się przy wykorzystaniu płynnego papieru ściernego o prędkości zbliżonej do prędkości dźwięku, podczas gdy laser opiera się na skoncentrowanej wiązce światła. Plazma to nic innego, jak proces topnienia lub spalania, w trakcie którego stosuje się działanie wysokiej temperatury. Natomiast obróbka elektroerozyjna, czyli EDM, wykorzystuje zjawisko wyładowania elektrycznego. Już na tym etapie waterjet może pochwalić się przewagą w kwestii przetwarzania wtórnego – cięcie wodą, w przeciwieństwie do lasera i plazmy, nie wymaga dodatkowej obróbki.
Waterjet – przewaga nad innymi metodami
Cięcie wodą to metoda, która ma najszersze zastosowanie w świecie obróbki tworzyw i pozwala na zapewnienie maksymalnej precyzji w trakcie pracy. W przypadku waterjet przewaga tkwi w możliwości tworzenia dowolnych kształtów w niemalże każdym materiale, i to bez względu na jego grubość. Dzięki temu technologia z powodzeniem zastępuje stosowane do niedawna frezarki czy wycinarki laserowe, które nie tylko nie zapewniają takiej dokładności, ale także nie są w stanie wykonać skomplikowanych wzorów w elementach. Co więcej, w trakcie pracy przy użyciu wspomnianych urządzeń wydzielają się opary i pyły, które są szkodliwe zarówno dla samego użytkownika maszyny, jak i środowiska. I w tej kwestii waterjet ma przewagę nad innymi metodami – technologia pozwala na zminimalizowanie ilości zanieczyszczeń i jest ekologiczna.
Waterjet to także technika, która może pochwalić się przewagą w zakresie dodatkowej obróbki krawędzi. Cięcie wodą pozwala na osiągnięcie gładkich, odpowiednio matowych i równych brzegów, które nie wymagają szlifowania. To z kolei znacząco obniża koszty samego procesu produkcji. Co więcej, metoda nie oddziałuje negatywnie na tworzywa – w trakcie cięcia materiały nie zmieniają swoich właściwości, nie powstają mikrouszkodzenia, a elementy nie ulegają odkształceniu. Tego typu zmiany są często widoczne w przypadku technologii wykorzystujących wysoką temperaturę. Warto także wspomnieć, że surowce stosowane w przypadku waterjet, w szczególności ścierniwo, nie wchodzą w reakcję z obrabianymi tworzywami.
Waterjet – wady
Czy technologia waterjet ma jakieś wady? Jak każda inna metoda stosowana do obróbki tworzyw, nie jest idealna, jednak to jej zalety przeważają nad ewentualnymi niedociągnięciami. Jednym z ograniczeń, jakie stawia cięcie wodą przed użytkownikiem maszyny, jest możliwość pracy wyłącznie z płaskimi powierzchniami tworzyw. Głównym powodem jest budowa samego urządzenia i stołu roboczego. Co więcej, choć waterjet doskonale radzi sobie z najgrubszymi materiałami, to należy pamiętać, że nie ma możliwości skorygowania głębokości cięcia.