Precyzja, szybkość i łatwość tworzenia dowolnych kształtów – to tylko kilka z wielu zalet, jakimi może pochwalić się cięcie wodą, czyli technologia wykorzystująca wysokie ciśnienie strumienia. Metoda, która znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, znacząco obniża koszty obróbki różnorodnych materiałów, skraca czas procesu produkcji i jest całkowicie bezpieczna zarówno dla tworzyw, jak i dla środowiska. Sprawdź, na czym polega technika Waterjet!
Jak powstała technologia Waterjet?
Waterjet to technologia, która powstała już w latach 40. XX wieku. Jej historia zaczęła się od papieru – stosowano ją przede wszystkim do jego dozowania i cięcia. Ówczesne maszyny nie miały jednak wystarczającej mocy, aby poradzić sobie z twardszymi materiałami, dlatego przez lata stopniowo je ulepszano – dodawano specjalny proszek ścierny i dyszę odporną na wodę czy podwyższano poziom maksymalnego ciśnienia. Dopiero w 1971 r. opracowano urządzenie, które mogło wykorzystać do pracy nawet 4000 barów, oraz połączono ścierniwo z wodą. W ten sposób powstało waterjet, które znamy dziś. Technologia obecnie pozwala na cięcie nawet najtwardszych tworzyw.
Cięcie wodą – na czym polega technologia waterjet?
Jak działa Waterjet? Technologia wykorzystuje wysokie ciśnienie strumienia, które doskonale sprawdza się w roli nośnika dla właściwego materiału ściernego. Najczęściej stosowany jest piasek granatu, zwany także garnetem. Po wprowadzeniu do urządzenia wody, pompa wysokociśnieniowa zwiększa jej ciśnienie do poziomu w granicach od 3300 do 3800 barów, a następnie miesza ją z wybranym ścierniwem. Proces połączenia ma miejsce w wycinarce, która odpowiada także za skierowanie strumienia we właściwym kierunku. Ostatnim etapem jest wypuszczenie go przez otwór – cięcie wodą pozwala na osiągnięcie przez niego nawet prędkości zbliżonej do prędkości dźwięku. Po zmianie ciśnienia w energię kinetyczną waterjet staje się technologią, która z łatwością przecina różnorodne tworzywa.
Cięcie wodą to technologia wykorzystująca maszyny CNC – to właśnie one pozwalają na wykonywanie w przedmiotach i elementach nawet najmniejszych otworów oraz skomplikowanych wzorów. W zależności od materiału istnieje możliwość tworzenia form dwu- lub trójwymiarowych. Wraz ze specjalnymi urządzeniami stosuje się także dedykowane metodzie oprogramowanie, dzięki któremu można z łatwością zaplanować rozmieszczenie poszczególnych części i osiągnąć znakomite rezultaty.
W przypadku jakich materiałów sprawdza się technologia cięcia wodą?
Cięcie wodą to technologia, która może zostać wykorzystana do obróbki wielu materiałów, w tym także tych twardych i o wysokiej gęstości. Wśród najczęściej wykorzystywanych tworzyw możemy wyróżnić:
- szkło lite, białe, kolorowe, warstwowe i lustra,
- powłoki kuloodoporne, pancerne i zbrojone,
- drewno lite, panele, płyty MDF i sklejki,
- stal nierdzewną, narzędziową, konstrukcyjną, kwasoodporną i węglową,
staliwo i żeliwo, - kamienie naturalne, w tym grafit, granit i marmur,
- metale kolorowe – brąz, miedź, aluminium, nikiel, tytan i brąz,
- tworzywa sztuczne – polietylen, plexi, włókno węglowe, PVC, poliamid, winyl, tekstolit, teflon i kompozyty,
- laminaty,
- uszczelki,
- ceramikę, w tym między innymi porcelanę, ceramikę przemysłową i gres,
- tekstylia, takie jak wykładziny, plandeki, materiały i tkaniny powlekane teflonem.
Przedstawiona lista to dopiero początek możliwości, jakie daje Waterjet. Technologia może być również wykorzystywana w trakcie wyrabiania przedmiotów użytkowych i materiałów, które nie mogą zostać poddane obróbce przy użyciu tradycyjnych metod.